Kde se stala chyba?
Čtěte úvahu od Martina Kujínka. Krásný večer
________________
Kde se stala chyba?
Také vás znepokojuje rostoucí násilí, vandalismus, alkohol a drogy u mladých lidí? Mě ano. Vždyť je to všude kolem nás a ani si to třeba neuvědomujeme nebo ani nechceme. Zkrátka dokud se nás to netýká, tak ať si mládež dělá, co chce.
Největší vinu vidím na rodičích, kteří se málo věnovali výchově svých dětí. Děti totiž vzhlíží k dospělým lidem a snaží se je napodobovat. Takže jak se chová rodič, tak se chová potomek. Na toto téma jsem zhlédl video, kde děti opakují hrubé jednání po svých rodičích. Pohnulo to mojí myslí. Chápu, že vychovat správně člověka od nemluvněte po dospělého jedince je velice zdlouhavá, náročná a obětavá práce, ale jediný způsob, jak toho dosáhnout, je osobní příklad.
Jakmile totiž není zajištěn, tak se špatná morálka rodiče dostává přes žáka do školy. Pokud je takových školáků víc, tak se to násilím a drogami jen hemží. Tady by měl zasáhnout učitel. Ale jak? Jeho možnosti jsou omezené. Dá-li návrh na důtku, pak si žák stěžuje zkaženým rodičům a ti si na kantora došlápnou. Dá-li profesor malý nebo žádný trest, pak student protočí očima a pokračuje v činech. Opět záleží na osobním postoji a autoritě učitele.
Morální zkázu mládeže dokončují filmy, které se na seriózních televizních kanálech pouštějí po desáté hodině večer. Zlo je vždy o krok napřed, prorazilo si cestu skrz internet. Jak je snadné stáhnout si film kypící násilím, drogami, alkoholem a zlými superhrdiny, kteří se na první pohled jeví jako zachránci vesmíru díky tomu, že odstraňují své nepřátele máchnutím malíčku u nohy. Copak zabíjení není zlo? Je, a to všechno vymývá mladý mozek. Dá se tomu zabránit? Je to běh na dlouhou trať, ale práce přináší své ovoce. Pomoci může blokace podezřelých webových stránek a ze strany televizních kanálů by měla přijít vhodnější nabídka pořadů.
Chceme-li zlepšit nejen etiku mládeže, ale i ostatních lidí, pak začněme u sebe, jedině tak si můžeme být jisti, že je na světě o jednoho výtržníka méně. I zdánlivě malým krokem se dá postupně dojít k cíli. A jeden pravdivý citát na závěr od Gabriela Lauba: „Také naši předkové věřili, že lidé budou v budoucnosti lepší – tím mysleli nás.“